Tin Top RD Pct 3 over Hart Branch
Fair Condition81 years old2,585 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.65 Mi. N. Of FM 1708 |
| Carries | Tin Top RD Pct 3 |
| Crosses | Hart Branch |
| Coordinates | 32.65552, -97.79627 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 84.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1945 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,585 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840AA0124001 |