Tin Top RD Pct 3 over Trib Of Falley Branch
Fair Condition80 years old4,914 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.8 Mi S Of IH 20 |
| Carries | Tin Top RD Pct 3 |
| Crosses | Trib Of Falley Branch |
| Coordinates | 32.68784, -97.79123 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 82.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1946 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,914 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840AA0124002 |