Lone Star RD Pct 2 over Moreland Creek
Good Condition24 years old498 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.1 Mi E Of End Of Fm2891 |
| Carries | Lone Star RD Pct 2 |
| Crosses | Moreland Creek |
| Coordinates | 32.97666, -97.97626 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 179.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 498 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0143002 |