Middleton RD Pct 2 over Trib Of Rock Creek
Fair Condition24 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.0 Mi. E. Of FM 52 |
| Carries | Middleton RD Pct 2 |
| Crosses | Trib Of Rock Creek |
| Coordinates | 32.95586, -97.99989 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 123.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0132001 |