State Route 33 over Interstate 5
Fair Condition58 years old2,250 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 06-fre-033-r39.83 |
| Carries | State Route 33 |
| Crosses | Interstate 5 |
| Coordinates | 36.43527, -120.39419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 304.1 ft (92.7 m) |
| Max Span | 151.9 ft (46.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 964.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,250 (2009) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42 0240 |