Interstate 5 SB over Three Rocks RD
Good Condition59 years old16,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 06-fre-005-35.26 |
| Carries | Interstate 5 SB |
| Crosses | Three Rocks RD |
| Coordinates | 36.49736, -120.45118 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 259.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,000 (2009) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42 0242L |