SH 217 over Timber Creek
Good Condition92 years old1,089 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 6.2 Mi E Of FM 1541 |
| Carries | SH 217 |
| Crosses | Timber Creek |
| Coordinates | 34.98544, -101.74332 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Area | 163.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,089 (2020) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041910046401002 |