Park RD 5 over Timber Creek
Fair Condition89 years old300 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 3.5 Mi E Of Park Gate |
| Carries | Park RD 5 |
| Crosses | Timber Creek |
| Coordinates | 34.96999, -101.67769 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 109.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2013) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041910053401001 |