E South AVE over California Vinyard Ditch
Fair Condition101 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 0.2 Mi E Of Crawford AVE |
| Carries | E South AVE |
| Crosses | California Vinyard Ditch |
| Coordinates | 36.61814, -119.37314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 57.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1945) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0424 |