FM 1075 over Draw
Good Condition56 years old122 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 1.3 Mi E Of IH 27 |
| Carries | FM 1075 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 34.74898, -101.82354 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 75.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 122 (2022) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041910321501002 |