FM 1075 over Draw
Good Condition66 years old122 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 0.8 Mi E Of IH 27 |
| Carries | FM 1075 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 34.74900, -101.83202 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 3.9 ft (1.2 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 122 (2022) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041910321501125 |