SH 70 over Chicken Creek
Fair Condition75 years old1,211 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Roberts |
| Location | 1.1 Mi South Jct FM 283 |
| Carries | SH 70 |
| Crosses | Chicken Creek |
| Coordinates | 35.89818, -100.86169 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 330.1 ft (100.6 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 1539.2 sq m |
| Main Spans | 13 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,211 (2023) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041970049004003 |