FM 283 over Indian Creek
Fair Condition71 years old101 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Roberts |
| Location | 4.4 Mi SE Of Jct SH 70 |
| Carries | FM 283 |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 35.86724, -100.80858 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 359.9 ft (109.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 822.8 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101 (2023) |
| Truck Traffic | 37% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041970079701009 |