SH 70 over West Dugout Creek
Fair Condition72 years old1,337 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Roberts |
| Location | 5.0 Mi N Of FM 283 |
| Carries | SH 70 |
| Crosses | West Dugout Creek |
| Coordinates | 35.98051, -100.85762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 184.1 ft (56.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 533.0 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,337 (2023) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041970049004008 |