SH 70 over Canadian River
Good Condition29 years old1,337 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Roberts |
| Location | 4.5 Mi N Of FM 283 |
| Carries | SH 70 |
| Crosses | Canadian River |
| Coordinates | 35.97234, -100.85647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 3250.0 ft (990.6 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 13868.4 sq m |
| Main Spans | 25 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,337 (2023) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041970049004009 |