FM 283 over Bluff Creek
Fair Condition79 years old292 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Roberts |
| Location | 0.7 Mi North Jct FM 282 |
| Carries | FM 283 |
| Crosses | Bluff Creek |
| Coordinates | 35.69894, -100.67036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 107.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 292 (2023) |
| Truck Traffic | 43% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041970079701001 |