E Lenora ST over No Name Creek
Good Condition13 years old14 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Roberts |
| Location | 0.1 Mi E Of Kiowa ST |
| Carries | E Lenora ST |
| Crosses | No Name Creek |
| Coordinates | 35.69322, -100.63317 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 142.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041970B00080003 |