N Highland AVE over Gould Canal
Fair Condition94 years old325 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 0.3 Mi North Of Shields |
| Carries | N Highland AVE |
| Crosses | Gould Canal |
| Coordinates | 36.78279, -119.62789 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 57.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1949) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 325 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0429 |