US 287 over Drainage Ditch
Fair Condition81 years old2,748 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Sherman |
| Location | 6.3 Mi NW Of US 54 |
| Carries | US 287 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 36.40388, -102.14239 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 248.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1945 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,748 (2019) |
| Truck Traffic | 51% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 042110006602015 |