US 287 over Drainage Ditch
Fair Condition81 years old2,290 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Sherman |
| Location | 2.0 Mi NW Of US 54 |
| Carries | US 287 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 36.35455, -102.09567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 231.7 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1945 (reconstructed 1967) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,290 (2020) |
| Truck Traffic | 51% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 042110006602013 |