US 54 over Coldwater Creek
Fair Condition87 years old4,104 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Sherman |
| Location | 1.6 Mi SW Of US 287 |
| Carries | US 54 |
| Crosses | Coldwater Creek |
| Coordinates | 36.31794, -102.09708 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 639.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1962) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,104 (2020) |
| Truck Traffic | 62% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 042110023805009 |