US 70 over Drainage Ditch
Good Condition58 years old2,704 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Bailey |
| Location | 3.5 Mi NW Of FM 2079 |
| Carries | US 70 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 34.28818, -102.82618 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 140.4 ft (42.8 m) |
| Deck Area | 299.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,704 (2019) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050090005202023 |