US 70 over Progress Draw
Fair Condition58 years old6,282 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Bailey |
| Location | 1.5 Mi NW Of FM 2079 |
| Carries | US 70 |
| Crosses | Progress Draw |
| Coordinates | 34.27078, -102.79725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 127.3 ft (38.8 m) |
| Deck Area | 531.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,282 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050090005202024 |