E American AVE over C & K Canal
Fair Condition77 years old600 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | Just West Of Newmark AVE |
| Carries | E American AVE |
| Crosses | C & K Canal |
| Coordinates | 36.66311, -119.54707 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 137.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2011) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0436 |