FM 1065 over Los Lingos Creek
Fair Condition44 years old278 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Floyd |
| Location | 6.2 Mi N Of FM 97 |
| Carries | FM 1065 |
| Crosses | Los Lingos Creek |
| Coordinates | 34.30861, -101.06001 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 600.1 ft (182.9 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 2011.9 sq m |
| Main Spans | 15 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 278 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050780074002001 |