FM 1065 over Smith Creek
Good Condition68 years old117 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Floyd |
| Location | 1.2 Mi N Of FM 97 |
| Carries | FM 1065 |
| Crosses | Smith Creek |
| Coordinates | 34.23695, -101.06016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 115.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 117 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050780074002005 |