FM 784 over Running Water Draw
Good Condition75 years old127 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Floyd |
| Location | 0.8 Mi W Of FM 378 |
| Carries | FM 784 |
| Crosses | Running Water Draw |
| Coordinates | 33.99447, -101.49327 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 96.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 127 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050780080001001 |