FM 378 over White River
Good Condition41 years old303 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Floyd |
| Location | 1.5 Mi S Of FM 784 |
| Carries | FM 378 |
| Crosses | White River |
| Coordinates | 33.97129, -101.47946 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 147.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 303 (2017) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050780112801002 |