US 84 WB over Red Branch
Good Condition68 years old4,960 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 0.30 Mi SE Of FM 1269 |
| Carries | US 84 WB |
| Crosses | Red Branch |
| Coordinates | 32.99345, -101.14646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 180.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,960 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050860005306039 |