US 84 EB over Sand Creek
Fair Condition39 years old5,019 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 1.3 Mi NW Of FM 1269 |
| Carries | US 84 EB |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 33.00706, -101.16793 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 299.9 ft (91.4 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1179.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,019 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050860005306088 |