SH 207 over Draw
Fair Condition79 years old495 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 1.10 Mi N Of US 380 |
| Carries | SH 207 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.20447, -101.38118 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 76.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 495 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050860045305008 |