SH 207 over Rattlesnake Creek
Fair Condition79 years old495 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 2.70 Mi N Of US 380 |
| Carries | SH 207 |
| Crosses | Rattlesnake Creek |
| Coordinates | 33.22648, -101.39126 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 86.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 495 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050860045305007 |