FM 651 over Salt Fork Brazos River
Fair Condition38 years old283 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 11.2 Mi NE Of SH 207 |
| Carries | FM 651 |
| Crosses | Salt Fork Brazos River |
| Coordinates | 33.31685, -101.26115 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1340.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 283 (2017) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050860080604009 |