FM 651 over Mcdonald Creek
Fair Condition38 years old283 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 1.25 Mi SW Of FM 2008 |
| Carries | FM 651 |
| Crosses | Mcdonald Creek |
| Coordinates | 33.35118, -101.22722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 805.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 283 (2017) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050860080604010 |