E Lincoln AVE over Fowler Switch Canal
Fair Condition99 years old500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 0.5 Mi E Of Leonard AVE |
| Carries | E Lincoln AVE |
| Crosses | Fowler Switch Canal |
| Coordinates | 36.64885, -119.62822 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 145.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1948) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (1999) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0445 |