FM 2060 over IH 27
Fair Condition46 years old700 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 3.35 Mi S Of FM 54 |
| Carries | FM 2060 |
| Crosses | IH 27 |
| Coordinates | 33.83187, -101.84092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 139.1 ft (42.4 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 877.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2010) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960006706091 |