IH 27 NB over FM 54
Fair Condition45 years old8,344 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 3.30 Mi N Of FM 2060 |
| Carries | IH 27 NB |
| Crosses | FM 54 |
| Coordinates | 33.87631, -101.85369 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 750.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,344 (2019) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960006706095 |