Co RD 275 over IH 27
Good Condition45 years old700 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 3.0 Mi N Of FM 54 |
| Carries | Co RD 275 |
| Crosses | IH 27 |
| Coordinates | 33.91986, -101.85371 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 379.9 ft (115.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 1285.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960006706096 |