S De Wolf AVE over Fowler Switch Canal
Fair Condition88 years old800 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | At Dinuba AVE |
| Carries | S De Wolf AVE |
| Crosses | Fowler Switch Canal |
| Coordinates | 36.59089, -119.64638 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 96.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2003) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0448 |