IH 27 over IH 27 Fr Crossover
Fair Condition64 years old13,660 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 0.66 Mi S Of FM 1914 |
| Carries | IH 27 |
| Crosses | IH 27 Fr Crossover |
| Coordinates | 34.05554, -101.84597 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Area | 1241.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,660 (2020) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050960006706102 |