CR 155 & CR R over IH 27 & Bnsf Rr
Good Condition44 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 3.3 Mi N Of FM 1914 |
| Carries | CR 155 & CR R |
| Crosses | IH 27 & Bnsf Rr |
| Coordinates | 34.09379, -101.80073 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 585.0 ft (178.3 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1961.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960006705109 |