FM 833 over Cottonwood Creek
Fair Condition66 years old296 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 1.6 Mi NW Of FM 488 |
| Carries | FM 833 |
| Crosses | Cottonwood Creek |
| Coordinates | 31.83857, -96.15828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 274.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 296 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170820213101001 |