CR 301 over Gaskin Branch
Good Condition2 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 1.5 Mi NW Of US 84 |
| Carries | CR 301 |
| Crosses | Gaskin Branch |
| Coordinates | 31.68204, -95.91424 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 180.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0301101 |