CR 275 over Gaskin Branch
Fair Condition35 years old40 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 2.8 Mi NE Of US 84 |
| Carries | CR 275 |
| Crosses | Gaskin Branch |
| Coordinates | 31.68704, -95.89243 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 51.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0441002 |