CR 1081 over Cedar Creek
Good Condition22 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 0.7 Mi SE Of SH 14 |
| Carries | CR 1081 |
| Crosses | Cedar Creek |
| Coordinates | 31.80332, -96.45751 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Other |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 292.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0328001 |