Brazos ST over Wolf Creek
Fair Condition30 years old580 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 0.5 Mi SE Of SH 14 |
| Carries | Brazos ST |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 31.78220, -96.45606 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 40.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 580 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820C00991001 |