CR 235 over Big Brown Creek
Good Condition15 years old760 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 4.05 Mi SE Of FM 2570 |
| Carries | CR 235 |
| Crosses | Big Brown Creek |
| Coordinates | 31.81987, -96.02283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 760 (2012) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0409001 |