Turlington Mine RD over CR 235
Good Condition15 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 7.05 Mi SE Of FM 2570 |
| Carries | Turlington Mine RD |
| Crosses | CR 235 |
| Coordinates | 31.78809, -96.03572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 170.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2011) |
| Truck Traffic | 90% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0410001 |