Wendy Drive over Route 101
Good Condition59 years old18,733 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 07-ven-101-7.89-thok |
| Carries | Wendy Drive |
| Crosses | Route 101 |
| Coordinates | 34.18937, -118.93947 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 284.8 ft (86.8 m) |
| Max Span | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Width | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Area | 3229.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,733 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52 0266 |