Bs 6 NB over SH 6 SB
Fair Condition55 years old2,664 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.1 Mi NW Of FM 3090 |
| Carries | Bs 6 NB |
| Crosses | SH 6 SB |
| Coordinates | 30.41370, -96.10129 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 294.9 ft (89.9 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 1213.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,664 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940005003054 |